18 yaşındaki gençlere, Avrupa’da öncelikli olarak demiryolu ile ancak gerekli olması halinde diğer ulaşım araçlarını da kullanarak kısa süreli seyahat etme imkanı sunulmaktadır. DiscoverEU faaliyetlerinde başvurular 2 şekildedir; 1- Başvurusu Brüksel’de bulunan Merkezi Yürütme Ajansına yapılan “Discover EU Merkezi Çağrısı” 2- Başvurusu Ulusal Ajanslara yapılan “DiscoverEU Dahil Etme – Kapsayıcılık” faaliyeti proje başvurusu. Aşağıda yer alan bilgiler DiscoverEU Merkezi Çağrısı için geçerlidir. DiscoverEU Dahil Etme hakkında bilgi almak için ‘’Faydalı doküman&linkler’’ başlığında yer alan linki inceleyebilirsiniz.

Kimler başvuru yapabilir?

18 yaşındaki gençler. Bireysel veya grup olarak başvuru yapılabilmektedir. Başvurular bu adresten alınmaktadır.

Hibe kalemleri nelerdir?

  • Seyahat çeki ile katılımcıların tren biletleri karşılanmaktadır. Seyahat çeki, esnek (flexible) ve sabit (fixed) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için “Faydalı dokümanlar” başlığına bakabilirsiniz.
  • Konaklama, rezervasyon masrafları vd. karşılanmamaktadır. Fakat Avrupa Gençlik Kartı –  European Youth Card aracılığıyla çeşitli indirimler sağlanmaktadır. Avrupa Gençlik Kartına DiscoverEU mobil uygulamasından ulaşılmaktadır. 
  • Bulunduğunuz şehir ile en yakın AB sınırı kara veya tren yolu ile 18 saatten fazla ise seyahate başlayacağınız herhangi bir Program ülkesine uçak seyahati karşılanmaktadır. Bunun için yüklenici ile iletişime geçilerek onay alınmalıdır.
  • Vize masrafları başta katılımcı tarafından karşılanmakta daha sonra DiscoverEU tarafından ödenmektedir. Bunun için, seçilen katılımcıların “booking form”da belirtmeleri gerekmektedir. Ayrıca vize başvurusunda sunulmak üzere DiscoverEU tarafından davet mektubu sağlanacaktır. İlk vize başvurusundan ret alınması durumunda (en fazla) iki vize başvurusu karşılanmaktadır.
  • Seyahat sigortası masrafları DiscoverEU tarafından karşılanacaktır.

Seyahat süresi ne kadardır?

Bir ay içerisinde asgari bir gün seyahat edilebilir. Seyahat çekiaktif edildikten sonra 30 gün geçerli kalmaktadır. 

Esnek seyahat çeki (Flex) ile 1 aylık seyahat süresi içinde 7 gün seyahat edebilirsiniz. Sabit seyahat çeki (Fix) seçildiğinde ise 2 ülke ziyaret edilebilmekte ve seçilen biletlerde daha sonra değişiklik yapılmamaktadır. Seyahat çekleri konusunda detaylı bilgiyi “faydalı dokümanlar” başlığı altında bulabilirsiniz. 

Başvuru tarihleri nelerdir?

Senede iki defa başvuru alınması planlanmaktadır. Adresinden takip edilmelidir.