Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler çevrimiçi aktiviteler yoluyla kültürlerarası diyaloğu ve sosyal becerilerin gelişimini destekler. Gençlerin fiziksel hareketlilik gerçekleştirmeden yüksek kaliteli uluslararası ve kültürlerarası eğitime ulaşabilmesine olanak verir.

Projenin hedef kitlesi kimdir?

Projenin hedef kitlesi 13-30 yaş aralığındaki bireylerdir. 

Kimler başvuru yapabilir?

Yükseköğretim ve gençlik (yaygın eğitim) alanında aktif olan kamu ya da özel kurum/kuruluşlar veya gençlik kuruluşları başvuru yapabilir.

Başvuran kurum veya kuruluşlar; program ülkelerinden, programla ilişkili üçüncü ülkelerden ya da programla ilişkili olmayan üçüncü ülkelerin geçerli bölgelerinden olmalıdır. Ayrıntılı bilgi için Erasmus+ Program Rehberi’nin incelenmesi önerilmektedir.

Proje ve faaliyet süresi ne kadardır?

Yükseköğretim ve Gençlik Alanında sanal değişimler için proje süresi 3 yıldır. Faaliyet süresi proje kapsamına göre değişebilmektedir.

Hibe kalemleri nelerdir?

Hibeler götürü usulü (lump sum) şeklinde tahsis edilecektir.

Ayrıntılı bilgi için Erasmus+ Program Rehberi’nin incelenmesi önerilmektedir.

Başvuru tarihleri nelerdir?

2024 projeleri için son başvuru tarihi 25 Nisan 2024 olarak belirlenmiştir. Başvurular en geç 25 Nisan 2024 tarihinde Brüksel saati ile 17:00’ye kadar sisteme yüklenmelidir.

Başvuru Öncesi kayıt işlemleri nasıl yapılır?

Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler, Komisyon Merkezli projeler olduğundan başvurular doğrudan Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı’na sunulacaktır.

Detaylar için Erasmus+ Program Rehberi incelenmeli ve başvuru formları Funding&Tender Opportunities sayfasında ilan edilen şekilde doldurulmalıdır.

Güncel başvuru formları için aşağıdaki bağlantı takip edilmelidir

Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler

Başvuru formu nasıl doldurulur?

Detaylar için Erasmus+ Program Rehberi incelenmeli, başvuru formları Funding&Tender Opportunities sayfasında ilan edilen şekilde doldurulmalıdır.

Değerlendirme süreci nasıldır?

İçerik değerlendirilmesi, Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından yapılacaktır. İçerik değerlendirilmesinde kullanılan seçim kriterlerine Erasmus+ Program Rehberi’nden ulaşılabilir.

Kabul edilen projeler için süreç nasıl işler?

Seçim sonrası süreç Brüksel’deki Avrupa Eğitim ve Kültür Yürütme Ajansı tarafından yürütülecektir.

Bilinmesi gereken diğer hususlar nelerdir?

Erasmus+ Program Rehberinde verilen bilgiler incelendikten sonra Yükseköğretim ve Gençlik Alanında Sanal Değişimler hakkında ek bilgiye ihtiyaç duyulması veya başvuru sürecinde karşılaşılabilecek özel sorulara cevap aranması halinde EACEA-EPLUS-VIRTUAL-EXCHANGES@ec.europa.eu e posta adresi ile irtibata geçilebilir.